Здравният портал i-Health бе класиран сред най-добрите проекти в раздел “Дигитално здравеопазване” от конкурса на вестник Капитал – “Иновации и добри практики в здравеопазването“ по време на Седмата годишна конференция на медията (27 ноември 2020 г), посветена на здравния сектор и проблемите на здравеопазването в България. Получената втора награда в категорията е признание за впечатляваща екипна работа и иновативен подход в предлагането на здравни услуги, в съревнование с водещи в здравеопазването у нас субекти.
Платформата, създадена от екип на САНОМА, под ръководството на Светлана Съботинова и Димитър Йонков, бе високо оценена като нова практика за медицинско съдействие, която се реализира за първи път у нас. Водещи консултанти по проекта са проф. Евгения Делчева, УНСС и проф. д-р Маргаритка Бончева.
i-Health утвърждава съвременен подход в предлагането на медицински услуги от подбрани здравни заведения и лаборатории, селектирани по ясно формулирани критерии като добра медицинска практика, модерна апаратура и доказани специалисти.
Платформата е част от портфолиото на САНОМА, компания, ориeнтирана към предоставянето на решения в здравната сфера на база интегрирани информационни системи и услуги, които улесняват взаимодействието и комуникацията между здравните заведения и пациентите.
“Фокусът ни е да осигурим на българските и чуждестранни пациенти достъп до качествени здравни услуги и лекотата да взимат по-бързо и информирано решение за своите здравни нужди”, споделя Светлана Съботинова, управител на САНОМА ЕООД. ”Социалната роля на платформата е насочена и към изграждането на устойчиво развитие на медицинския туризъм в България, като основният ни приоритет е ангажиментът за качеството на предоставяните услуги в полза на обществото”, допълва тя.
Чрез „Персонализиран здравен асистент (ПЗА)“, i-Health предоставя достъп на пациента до висококачествени и навременни медицински услуги. ПЗА оптимизира времето за достъп до „доказани специалисти“, подобрявайки с над 70% момента на критичност – регистриране на оплакването, консултация, транспортиране до здравно заведение, първоначалното диагностициране, като разширява възможностите за взимане на информирано решение от страна на пациента. ПЗА подобрява с над 60% комуникацията между лекар и пациент, оптимизира използването на медицинските ресурси, съкращава времето за административно обслужване, изграждането на надеждна база данни, предшестващи заболявания, подобряване на обратната връзка лекар -пациент.
Промотирането на здравния туризъм стъпва върху доказани „реални“ резултати и прецизиране на таргет-групите.
В последните години Институтът за стратегия и конкурентоспособност към Харвардското бизнес училище въвежда нов термин “конкуренция, основана на стойност” (value-based competition – VBC) в здравния сектор. Това е позитивна концепция и модел, насочен към по-висока здравна резултативност за потребителя (пациента), от която всички печелят – пациент, семейството му, работодателят, лечебното заведение, предоставило помощта, осигурителният фонд. В него се прилагат следните принципи:
- Фокус върху стойността (ценността) за пациента, а не толкова върху разходите;
- Конкуренция, основана на здравни резултати;
- Конкуренцията се насочва към медицинските условия на целия цикъл от медицинска помощ;
- Достъпност до висококачествена помощ;
- Стойността да се създава от опита на лечебните заведения, мащабите на дейността им и изучаването на нивото на медицинските условия;
- Конкуренцията трябва да е регионална и национална, а не само локална;
- Информацията за резултатите от подкрепата на VBC да бъде широко разпространявана;
- Иновациите, които увеличават стойността да бъдат добре възнаграждавани;
Специализираното лечение зад граница е нарастваща тенденция на търсене и предлагане на специфични медицински услуги и пакети от процедури, насочени към чуждестранни пациенти и клиенти. Комбинирайки достъпност на медицинските услуги с професионален опит на медицинския персонал, България е сред страните, които имат потенциал да се превърнат в предпочитана дестинация за т.нар. медицински туристи.
Засега усилията на създателите на i-Health са насочени към гражданите на ЕС, Канада и САЩ, а впоследствие и към други пазари. Сред най-търсените процедури са зъболечение, дерматология, лазерни корекции на зрението, кардиология и урология. На база на договорените условия пациентските заявки се изпълняват с приоритет. Като част от персонализираната грижа се предлага допълнителна логистична асистенция, хотелско настаняване, меню според индивидуалните нужди и заявка за преводач. Платформата осигурява и първа помощ от единствения специализиран медицински транспорт у нас.